Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Panel
offline winstonix blog budowlany - wyślj wiadomość - OBSERWUJ | Blog budowlany
Projekt: WINSTON IX
30856 odwiedzin | wpisów: 16, komentarzy: 42, obserwuje: 26

Piwniczka na wino ;)

autor: winstonix blog budowlany - wyślj wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Witam po dłuższej przerwie. Będę musiał uzupełnić wpisy do bieżącego stanu. Póki co rzecz nie związana bezpośrednio z samym domem, ale zrobiona równolegle. Zawsze podobały mi się wiejskie piwniczki - ziemianki. Super miejsce do przechowywania domowych przetworów, czy wina, a latem idealna ucieczka od upału żeby wypić schłodzoną wodę, piwo lub podpiwek. W 2014 na jesieni zrobiłem pierwszy raz sporo cydru ze 100% soku z antonówek i wyszedł rewelacyjnie, więc takie miejsce na przyszłość, żeby go umieścić byłoby wskazane. Miała to być prosta piwniczka z bloczków betonowych, przykryta płytą betonową i tyle. W internecie jest natomiast cała masa inspiracji, pomysłów i rozwiązań, które człowiek chłonie jak gąbka. Tym sposobem apetyt rósł trochę w miarę jedzenia, a że majster - człowiek złota rączka i niczego się nie boi sam służył fachową radą. Sama budowa ziemianki była niezwykle rozciągnięta w czasie ponieważ początkowo wykorzystywaliśmy jedynie materiały, które zostały z budowy głównej, a i chłopacy przenosili się tam jedynie w wolniejszych chwilach.

Czyli start i wykop w skarpie obok domu:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Dziura gotowa. Ziemianka nieduża, bo około 10m2

blog budowlany - mojabudowa.pl

Po jakimś czasie dziura została wyrównana, chłopaki zrobili wykop pod ławę 50x50 i zbrojenie z drutu 12, którego niewiele trzeba było dokupić.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Pozostało również trochę bloczków, więc początkowo szybko to ruszyło:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Oczywiście dookoła pomimo gliny zrobiliśmy drenaż w membranie i kamieniach połączony studzienką z drenażem dookoła domu, który to z kolei jest wyprowadzony do zbiornika na deszczówkę.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Tutaj widać już pierwsze popisy majstra z wykładką ze starej doczyszczanej cegły:

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Widać już pierwsze łuki, w których będą półki na butelki ;)

blog budowlany - mojabudowa.pl

I ściana za nimi

blog budowlany - mojabudowa.pl

Wejście będzie wystawało ze skarpy, musi być więc w całości zbudowane z cegły. Widać też pierwszy łuk sklepienia nad schodami w dół:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Izolacja przeciwwilgociowa i obsypanie gliną:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Pierwszy widok na łukowe sklepienie przy wejściu do lochu ;)

blog budowlany - mojabudowa.pl

Stelaż pod dyktę, na której ułożony będzie strop łukowy ziemianki:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Wykładanie łuku. Widać też druty wystające z łuku, które będą zawinięte na zbrojenie pod wylanie warstwy betonowej:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Początek zbrojenia i szalunki pod wylanie betonu:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Ziemianka przykryta betonową czapką:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Przy okazji stropu zalana została podłoga:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Podłoga początkowo miała zostać betonowa, ale idealnie pasowała tam wykładana na cienkiej podsypce... cegła:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Po wyschnięciu betonu na stropie, całość została pomalowana dysperbitem, potem daliśmy papę, na papę poszedł styropian dach/podłoga 5cm, folia 2x, i póki co 50 cm gliny jako dodatkowa uszczelka. Docelowo na glinę pójdzie ziemia z piaskiem i czarna ziemia pod jakieś krzaczki typu kosodrzewinka itd.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Skarpa obok wejścia wyglądała jakoś tak dziwnie, tymbardziej, że ma tam być chodniczek. Majster zaproponował w celu uregulowania murek oporowy:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Za murkiem w skarpie została zakopana rura 110 doprowadzajaca powietrze z czerpni do piwnicy. Coś na kształt GWC, choć kilkunastometrowy. Zawsze lepiej, żeby zimą czy latem powietrze wpadające do piwnicy nie było tak zimne lub gorące w porównaniu do w miare stałej zamierzonej temperatury w ziemiance. Drzwi będą dwie pary. Górne podwójne z uszczelką i dodatkowe na dole przedsionka, więc powietrze będzie trafiało głównie przez ten przewód, który jest wyprowadzony w ziemiance przy posadzce. W Razie wilgoci, czy jakichś skroplin rura ułożona jest ze spadkiem, nawiercona od spodu przy końcu czerpni, a pod nią wysypana kamieniami studnia chłonna.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Tak wygląda murek oporowy. Widać wyprowadzenie czerpni przy narożniku. Po lewej wjazd na górną część działki, gdzie będzie miejsce na ognisko. Przy połączeniu murku ze ścianą piwniczki zostawnie dostawiony trochę wyższy murek, zeby całość można było równiej zasypać ziemią. W dodatkowym murku będzie jakby parapet na ... może donicę ze zwisającym kwiatem :)

blog budowlany - mojabudowa.pl

A oto pierwsza wizyta przy "wykończeniówce wnętrza" ;) Wnęki docelowo zostaną pomalowane na biało dla kontrastu. We wnękach widać wyprowadzoną instalację elektryczną, która była zrobiona równolegle i zamurowana w ścianach. We wnękach będa jakieś ledowe lampki, przy sklepieniu jakaś stara wisząca na łańcuchach. Na ścianie przy wyjściu kinkiet starodawny, albo oświetlenie jakiegoś starego blaszanego logo browaru... zobaczymy. We wnękach będą modrzewiowe lakierowane parapety, półki jeszcze się okaże. Pomiędzy wnękami może uda się postawić na podłodze starą dębową beczkę jako stolik i dwa krzesełka dla degustacji chłodnych trunków ;)

blog budowlany - mojabudowa.pl

Spoiny w środku zostały doczyszczone szczotkami ryżowymi, a całość łącznie z podłogą zaimpregnowaliśmy impregnatem do kostki na bazie żywić silikanowo jakichśtam :) (nie silikonowych), ponieważ coś takiego wyczytałem że najlepiej sprawuje się na cegle i nie powoduje białych wykwitów. Faktycznie cegła nie przyjmuje wody, zatem impregnat nawet w miare się sprawdza, zwłaszcza na zewnątrz. Cegła dostała tez trochę koloru:

blog budowlany - mojabudowa.pl

A tu widok na przebudowany murek oporowy z "parapetem", który idealnie dało się wmurować w istniejącą ścianę ziemianki. Faktycznie ziemia się teraz nie obsuwa i będzie to wyglądało lepiej. Z prawej widać już kolejny popis majstra, czyli kamienne schodzy na wyższą część działki, do których będzie chodniczek bezpośrednio z tarasu domu.

blog budowlany - mojabudowa.pl

A tak prezentują się schody i ich pierwszy użytkownik, który teraz ma już 46 kg :)

blog budowlany - mojabudowa.pl

No i widok ogólny. Nie mam zrzuconego zdjecia po dodaniu desek okapowych zamiast eksperymentów z dachówkami pionowymi. Daszek przykryty jest starą rozbiórkową dachówką. Niestety nie doczekałem się jeszcze drzwi i całą zimę piwniczka stała otwarta, co uniemożliwiło mi sprawdzenie jaka temperatura trzyma się w środku. O dziwo wchodząc do otwartej piwniczki przy -13 stopniach było wyczuwalnie cieplej. Myślę, że po zamknięciu wszystkiego uda się utrzymać stałą temperaturę na poziomie 10 stopni (może niżej po zasadzeniu zieleni), co byłoby idealne. Drzwi będą zwieszone na rozbiórkowych kutych zawiasach ze starej XIX wiecznej stodoły. Jak dojadą drzwi wstawię zdjęcie całości po montażu.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Komentarze (12)
autor: margo2328 dodano: 2015-03-31 | 11:39:26
przecudna,przecudna,przecudna,bardzo gratulujmy:pomysłu,wyobraźni i wykonania,też o takiej marzymy..no może kiedyś..
Tytuł: Dzięki :)
Odpowiedź do margo2328
autor: winstonix   dodano: 2015-03-31 | 12:21:21
Dzięki, realizacja marzeń każdego cieszy :) Mam nadzieję, że i Wam się uda.
Odpowiedź do winstonix
autor: peepoo74 dodano: 2018-11-04 | 08:24:26
Witam. Czy autor zagląfa tutaj jeszcze bo jeżeli tak to miałbym kilka pytań odnośnie piwniczki. A tak w ogóle to bardzo ładne wykoanie
autor: projekt-kuba   dodano: 2015-03-31 | 11:53:39
Super pomysł :) świetne wykonanie a te schody z kamienia są cudne :)
Tytuł: Schody
Odpowiedź do projekt-kuba
autor: winstonix   dodano: 2015-03-31 | 12:23:57
To fakt :) Schody, jak i kawałek chodnika za nimi wyszły idealnie. Zobaczymy, może uda się zamiast z kostki zrobić z kamienia i alejkę z tarasu do schodów, jak i przy murku oporowym do przyszłej altanki.
autor: tosia   dodano: 2015-03-31 | 12:28:22
WOW!!! :O Świetna, pięknie wykonana, gratuluję i zazdroszczę :)
autor: marcelina dodano: 2015-03-31 | 13:53:17
Absolutnie rewelacyjna!!! Chyba na taką zachorowałam. Świetny pomysł i znakomite wykonanie, gratulacje!
autor: elunia1985   dodano: 2015-03-31 | 14:33:23
Wow super to wyglada, moi rodzice maja taka piwnice tylko budowana chyba w latach 60tych I naprawde trzyma cieplo w zimie, ale Twoja jest piekna
autor: krysiaibronek   dodano: 2015-03-31 | 20:53:49
Świetny pomysł,świetna robota.Szacun dla Majstra
autor: visag dodano: 2016-03-08 | 08:31:40
Coś pięknego! Klimat jest!
Tytuł: Temperatury
autor: gathorus dodano: 2016-09-04 | 19:30:44
Dzien dobry. Wygląda pięknie. Też mi się coś takiego marzy. Mam pytanie tylko odnośnie temperatury. Boję sie że w takiej piwniczce może być dla wina trochę za zimno. Podobmo optymalna temperatura dla wina to 12-14 stopni a w takiej piwniczce cały rok jest bardziej 6-10. Jak to wygląda w praktyce u Pana? Dziękuję i pozdrawiam
autor: tomczdz   dodano: 2016-09-04 | 20:07:53
Jedno słowo zajekurwabiście... Obserwuje i zrobię tak samo u siebie!
Starszy wpis »